חדשות וחדשנות בחינוך >

שנה לפטירתו: בישיבת אמית יגל אשדוד קיימו אזכרה לכומר היהודי

שנה לפטירתו: בישיבת אמית יגל אשדוד קיימו אזכרה לכומר היהודי

במלאת שנה לפטירתו של ‘הכומר היהודי” – יעקב צבי הירש גרינר ז”ל, קיימו בישיבת אמית יגל אשדוד אזכרה מרכזית מכובדת.

כ-500 איש תלמידים וצוות, נטלו חלק בארוע המרגש שהתקיים בבית המדרש החדש של הישיבה. שמעו את סיפור חייו המטלטל, קיימו לימוד משניות והדליקו נר לצד תמונתו בכניסה לישיבה. ולימוד התורה באותו היום, הוקדש לעילוי נשמתו.

הכומר גרגור פבלובסקי, נולד כיהודי בשם יעקב צבי הירש גרינר בעיירה זמוש’ שבפולין, למשפחה דתית אדוקה. הוא למד בחיידר והתחנך חינוך תורני. בשואה ניצלו חייו כשהגיע למנזר תחת זהות בדויה. הוא נהיה לכומר. ולאחר שנים עלה לארץ, ושירת בכנסייה ביפו במשך שנים רבות. בשנותיו האחרונות, הוא התקרב לשורשיו היהודים, מתוך געגועים לעם ישראל. הרב שלום מלול, ראש ישיבת אמית יגל אשדוד, משמש כמדריך מסעות לפולין, התיידד עם הכומר, ואף קבע מזוזה בפתח ביתו.

לפני שנה בדיוק, כשנפטר גרינר, יצא הרב שלום מלול ראש הישיבה, יחד עם תלמידיו לפולין ויחדיו הם דאגו למנין של יהודים, ואחיינו איר קדיש על קברו. הוא נטמן סמוך לבורות ההריגה באיז’ביצא שבפולין שם נרצחו אמו ואחיותיו ומשם הוא ברח כילד.

התלמיד שלומי זריהן שיתף: “ישיבה שלמה עושה אזכרה ליהודי שחי ככומר, זה לא דבר שגרתי. למרות שהפך לכומר נוצרי, בגיל מבוגר, יעקב צבי הצליח לחזור לשורשיו היהודים. יש כאן לקח נוסף, שאין יאוש בעולם כלל”.

הרב שלום מלול, ראש הישיבה: “המעמד היה מרגש מאוד. אזכרה של למעלה משעה וחצי לזכרו של יהודי שעבר גלגולים רבים ושב הביתה, אני מאמין שבכך כולנו פועלים לעילוי נשמתו ולתקן עולם”.

פורסם בתאריך: 15.11.2022