שואפים לחיים

אחד מכל עשרה בני נוער בגילאים 15-17 בישראל מעשן, ו-1 מכל 4 בני נוער בגילאים 18-19 מעשן. מטורף, לא?!

בחודשים האחרונים נחשפנו לסכנות הסיגריה האלקטרונית לאחר מותו של הנער מידן קלר ז״ל.

קמפיין #שואפים_לחיים נולד מתוך תוכנית ייחודית של תלמידי רשת אמית ושותפות לאנג אמבישן- שותפות גלובלית בה חברים איגודי רופאים, עמותות חולים וחברות פרטיות, בהובלת חברת התרופות אסטרהזניקה. שותפות שלקחה על עצמה את הפחתת התחלואה מסרטן ריאות ובהקשר זה מובילה מאבק להעלאת מודעות לנזקי העישון.

ב- 31.05 יתקיים היום הבינלאומי למניעת עישון. כולנו נותנים יד ומפסיקים את הטירוף, לפני שיהיה מאוחר מדי.

כעת, אנו מזמינים אתכם לתת לנו יד, לחזק את היוזמה החברתית של התלמידים ולשאוף לחיים!

 

פוסטים וכרזות שהכינו התלמידים

יוצרים: יעל אגם, שיינה פרלמן, הילה צנעני, אודיה נאמן ודניאל דונין כיתה ט׳ 5 | אולפנת אמית גבעת שמואל

ישבתי אתמול עם חברה שלי אחרי בית ספר ולא יכולתי לנשום. הרגשתי שאין לי חמצן, אין לי אוויר. היא ישבה מולי ודיברה תוך כדי שהיא מעשנת, סיגריה אחרי סיגריה, ואני רק רציתי לברוח משם. אבל לא רציתי לפגוע בה. פחדתי שהיא תיעלב. אז המשכתי לשבת ולהסתכל עליה, אבל לא הצלחתי להקשיב. המח שלי רץ קדימה וראיתי אותה כמה שנים מאוחר יותר: מקומטת, משתעלת, עם שיניים צהובות. רק רציתי לברוח משם

ספיר בודה, שירה כהן, רותם נדב, הילה שלו, הדר כאפי, טליה מלול ונטע אלמוג , כיתה ט׳ 5 | אולפנת אמית גבעת שמואל

בשבוע שעבר הברזתי משיעור מתמטיקה. התיישבתי מאחורי שער בית הספר, והוצאתי סיגריה אלקטרונית מהכיס, תוך כדי גלילה בסמארטפון. פתאום, שנייה לפני השאכטה הראשונה, קפצה מול עיני ידיעה על נער בן גילי, שאושפז בבי"ח אחרי שעישן סיגריה אלקטרונית, בדיוק מהסוג שהחזקתי בידי. הלב שלי דפק ובמשך כמה שניות התלבטתי. רציתי את הסיגריה הזו. מאד. הרי כבר הברזתי מהשיעור. מה אני אמור לעשות עכשיו עם כל הזמן הזה? אבל פחדתי. פעם ראשונה שבאמת פחדתי. קמתי ממקומי וזרקתי את הסיגריה בפח הזבל הקרוב. הצלתי את עצמי. *לזכרו של מידן (מרדכי) ברוך קלר ז"ל שנפטר לאחר שימוש בסיגריה אלקטרונית.

יוצרים: ענבל כיתה ט׳ 2 |אמית רננים

אם אתם צריכים להסתתר - תפסיקו! קרה לכם פעם שנעלתם את עצמכם בחדר, שמתם משהו כבד ליד הדלת ליתר ביטחון, והדלקתם סיגריה? הסתתרתם מאחורי גדר או מקום מסתור אחר, רק כדי שלא יתפסו אתכם? שאלתם את עצמכם למה? אם 'כולם עושים את זה', אם 'זה בסך הכל שאכטה אחת' – אז למה אתם מסתתרים? ממה אתם מפחדים? אתם יודעים את התשובה. ואתם יודעים מה אתם צריכים לעשות כדי להפסיק להסתתר.

יוצרים: ענבל כיתה ט׳ 2 |אמית רננים

לא האמנתי שדבר כזה יכול לקרות לי. לא בשיעור ספורט. לא מול כל הכיתה. חודשים התכוננתי לריצת 3000 מטר. תמיד הייתי בכושר, מצטיינת בשיעורי ספורט. כל כך חיכיתי ליום הזה – להוכיח לכולם מה אני שווה. אבל מתישהו במהלך הריצה הרגשתי קוצר נשימה. פתאום היה לי כבד בחזה והרגשתי שהריאות שלי תפוסות. תוך שניות איבדתי תחושה ברגליים וצנחתי על הקרקע. כשפקחתי עיניים כולם היו סביבי מבוהלים, הציעו לי מים ושאלו אם אני בסדר. הפרצופים שלהם היו מטושטשים והקולות שלהם עמומים. לא ידעתי מה קרה אבל ראיתי את הסיגריה מבצבצת מכיס המכנסיים שלי. ואז הבנתי. העישון הורג. זו לא קלישאה - זו האמת. והאמת הזו היתה קרובה אליי מאי פעם.

יוצרים: נועה חרמוני כיתה ט׳ 1| ביה״ס אמית רננים

כשהייתי תינוק, לא היתה לי שליטה על החיים שלי. כשכולם סביבי עישנו, לא יכולתי להתנגד או לצעוק עליהם שיפסיקו. רק כשהתחלתי להשתעל "שיעול של מעשנים" בגיל ארבע, אבא שלי קלט איזה נזק הוא גורם לי והפסיק. אל תהיו כמוהו. את התסריט של החיים הבוגרים שלכם, אתם יכולים לכתוב מראש. כי רק אתם אחראיים על החיים שלכם, ועל החיים של הילדים שיהיו לכם. ההחלטה בידיים שלכם!

יוצרים: סיידי פול, שיראל פריאנטה ונעה אהרוני מירי נרונסקי. כיתה ט׳ ,1 ט׳ 4 | אמית רננים

עישון ובדידות הן שתי תופעות, שיכולות להשפיע באופן משמעותי על חייהם של אנשים מכל הגילאים. יחד, הם יכולים ליצור סוג של מעגל שחור שמגביל את החוויה החברתית והרגשית של בני האדם. אנחנו כבני נוער, אתם כהורים – יכולים לשים סוף לתופעה הזו, אם רק נסתכל קצת קדימה, נפרוץ את המעגל הזה ונגיד 'לא' לסיגריות.

יוצרים: יעל שטרן יערה סדן יעלת חן ויעל רייפר כיתה ט׳,1 ט׳,3 ט׳5 | אולפנת אמית גבעת שמואל

כשאתה מחזיק סיגריה אתה נמצא באפלה. אתה לא ממש רואה אף אחד, ואף אחד לא ממש רואה אותך. אתה מוקף מסך עשן, ואתה הופך לבלתי נגיש. זה העתיד שאתה רוצה לעצמך?

יוצרים: הודיה קחזם, קולט עדס, שירה נוריליאן, שקד מן ושרה. כיתה ט׳1, ט׳2, ט׳3 ,ט'5| ביה״ס אמית רננים

כשאתם מעשנים סיגריות, אתם הופכים להיות הצל של עצמכם. ועם הזמן, הצל הזה הופך להיות מאיים וקטלני ממש. אל תתחילו עם הנשק הזה. כי עישון הוא לא משחק ילדים, הוא נשק חם והוא יכול להרוג!

יוצרים: נועם אליעזר , כיתה ט׳ 8 | ביה״ס באריוצרים: יעל שטרן יערה סדן יעלת חן ויעל רייפר כיתה ט׳,1 ט׳,3 ט׳5 | אולפנת אמית גבעת שמואל

אתם יודעים מה זה אומץ? אומץ זה לדעת מתי להגיד לא. אומץ זה לקחת כמה צעדים אחורה, לחשוב לפני שפועלים, ופשוט לקחת אחריות על החיים. זו הרי לא חכמה ללכת אחרי העדר ופשוט 'לזרום' עם המצב. הרי 'כולם עושים את זה'. אבל הבגרות האמיתית, החכמה האמיתית, היא פשוט להגיד לא, גם כשהסיגריה ניצבת לכם מול הפרצוף. כי אם אתם לא תדעו מתי לשים את הגבול, אף אחד אחר לא יעצור אתכם.

יוצרים: עמית צרפתי, אלון זיו, ארז שליסל, דור אוזן עומרי שריקי. כיתה ט׳ 5 | אמית באר טוביה

אבא שלי היה מעשן כבד. הוא עישן שתי חפיסות סיגריות ביום. הייתי בן 15 ופתחתי את המגירה שלו, בארונית ליד המיטה. לקחתי סיגריה, רק אחת בשביל לנסות. לא תיארתי לעצמי איך זה ישפיע על העתיד שלי. היום, 30 שנה אחרי, כשאני בן 45, העור שלי מקומט, אני מתקשה לנשום, אין לי שליטה על עצמי, אני כועס ועייף, ובכל זאת - אני רק מחכה לסיגריה הבאה. כשאני מסתכל על הבן שלי, אני מנסה לחשוב מה אני יכול לעשות, כדי למנוע ממנו את הטעות שאני בעצמי עשיתי. בבקשה!!! תתערבו בחיי הילדים שלכם ותמנעו מהם את ההתמכרות לעישון!

יוצרים: הודיה קחזם, קולט עדס, שירה נוריליאן, שקד מן ושרה. כיתה ט׳1, ט׳2, ט׳3 ,ט'5| ביה״ס אמית רננים

כשאתם מעשנים סיגריות, אתם הופכים להיות הצל של עצמכם. ועם הזמן, הצל הזה הופך להיות מאיים וקטלני ממש. אל תתחילו עם הנשק הזה. כי עישון הוא לא משחק ילדים, הוא נשק חם והוא יכול להרוג!

יוצרים: נועם אליעזר , כיתה ט׳ 8 | אמית באר טוביה

כולם מכירים את זה: גיל ההתבגרות, מסיבות, אלכוהול, סיגריות... גם אני הייתי שם. כולנו מכירים את המצבים שבהם הלחץ החברתי גובר ואנחנו נופלים בלחץ הזה שמופעל עלינו. כשזה נוגע לסיגריות, אנו שמים את הבריאות והחיים שלנו על המאזניים. נמאס! אל תפחדו להגיד 'לא!' עשו את הדבר הנכון וקחו את החיים שלכם בידיים.

יוצרים: ליהי חורש כיתה ט׳ 1 | אמית באר טוביה

כשהייתי קטן, ההורים שלי עישנו בלי סוף. הבגדים שלהם והשיער שלהם הסריחו מסיגריות באופן תמידי. כשאמא שלי ליוותה אותי ביום הראשון לכיתה א', התביישתי. פחדתי שכולם יצחקו עליי ויגידו שאמא שלי מסריחה. נשבעתי שאני לא אהיה כמוהם! בכתה י', כשהחברים שלי התחילו לעשן, לא נכנעתי ולא נשברתי. גם לא כשצחקו עליי שאני פחדן ולא כשאמרו לי שזה שטויות ושלא יקרה לי כלום. לא אכפת לי מה שאחרים חושבים עלי. אכפת לי מהבריאות שלי! להסתתר - תפסיקו! קרה לכם פעם שנעלתם את עצמכם בחדר, שמתם משהו כבד ליד הדלת ליתר ביטחון, והדלקתם סיגריה? הסתתרתם מאחורי גדר או מקום מסתור אחר, רק כדי שלא יתפסו אתכם? שאלתם את עצמכם למה? אם 'כולם עושים את זה', אם 'זה בסך הכל שאכטה אחת' – אז למה אתם מסתתרים? ממה אתם מפחדים? אתם יודעים את התשובה. ואתם יודעים מה אתם צריכים לעשות כדי להפסיק להסתתר.

יוצרים: שירה מפן, אייר שטיוי, ליאם פז ונגה ווקס כיתה ט׳ 10| אמית באר טוביה

אתם יודעים כמה קל להשיג סיגריה? זה לא משנה אם הסיגריות הן אלקטרוניות או רגילות. אפשר להשיג אותן בכל קיוסק, מכולת, שוק ועוד. ותאמינו או לא, ברוב המקומות האלה אפילו לא מבקשים תעודת זהות. כשהילדים שלכם מעשנים, הם מרגישים ב"היי" באותו הרגע. אבל רק באותו הרגע. דקה אחר כך התוצאות הן הרסניות: ריח רע, שיעול בלתי פוסק, עיניים אדומות והרשימה עוד ארוכה. כשהילדים שלכם מעשנים, הם בעצם הורגים את עצמם. זה לא משנה אם זה יקרה עוד שנה, עוד שנתיים או עוד עשרים שנה. בסופו של דבר יקרה נזק בלתי הפיך. העישון הוא לא פתרון! הוא לא פתרון לשעמום, הוא לא פתרון לבעיות חברתיות והוא לא פתרון לקשיים שלנו. הוא פשוט לא!

יוצרים: אלה לוי, הילה כהן, דניאל ביתן נועה יחיא כיתה ט׳ 2 | אמית באר טוביה

כשאתה לוקח סיגריה אתה דופק לעצמך כדור בראש. פשוטו כמשמעו. אין דרך אחרת לומר את זה, או לייפות את המצב. אל תתנו יד להרג המוני – פשוט הימנעו!

יוצרים: תמר תמרי, דריה לסמן, ענבל מעברי כיתה ט׳ ,2 ט׳ 3 | אמית רננים

דמיינו את הסיטואציה הבאה: אתם נכנסים למקלחת ורואים על הרצפה ג'וק קטן ומעצבן. הג'וק הקטן, הוא קרוב לוודאי בלתי מזיק בעליל ויכול לחיות אתכם בשלום. ועדיין, רוב הסיכויים הם שתיקחו נעל ותהרגו אותו בו במקום. אבל מה קורה עם הסיגריות? כן, אלה שאתם מעשנים בלי לחשוב אפילו. אותן לא תחשבו לרמוס עם הנעל שלכם, נכון? אבל הן אלה שבאמת מזיקות לכם. הן אלה שהורגות אתכם. תחשבו על זה – לא חבל?

יוצרים: ליה מנואר תהל אחרק ועדי נווה כיתה ט׳ 2 | אמית באר טוביה

דמיינו את המצב הבא: אתם בכתה א', אבא שלכם מעשן כבד. אתם לא מסוגלים להתקרב אליו, רק בגלל שאתם לא יכולים לסבול את העשן והריח. אתם רואים כתבות על אנשים שמתו בגלל הסיגריה ורוצים שאבא שלכם יפסיק. ככה אנחנו הרגשנו כשההורים שלנו עישנו. אל תעשנו ליד הילדים שלכם, זה לא שווה את זה!

יוצרים: הודיה קחזם, קולט עדס, שירה נוריליאן, שקד מן ושרה כיתה ט׳ | אמית רננים

אני לא אשכח את הרגע הזה. הייתי בכיתה ט' וכבר הייתי מכור. קמתי בבוקר, ועוד לפני שרחצתי פנים, כבר הרגשתי שאני חייב סיגריה. העישון השתלט והפך לדרך חיים. באחת ההפסקות, כשניגשתי לשבת עם חבריי לכיתה, הם פתאום נרתעו ממני. לא הבנתי מה קורה, אלו היו החברים הכי טובים שלי. "החלטנו", הם אמרו, "שאנחנו לא יכולים להמשיך להיות חברים שלך אם אתה ממשיך לעשן". וככה, בשניה אחת, הם הפנו לי עורף. נשארתי לבד במערכה. אני והסיגריות. אל תהיו כמוני! תצילו את עצמכם ואת החיים החברתיים שלכם!