חדשות וחדשנות בחינוך >

אוהבת את התלמידים: אחרי 40 שנה – אולגה ליפקוביץ מאמית כרמיאל מסרבת לצאת לפנסיה

אוהבת את התלמידים: אחרי 40 שנה - אולגה ליפקוביץ מאמית כרמיאל מסרבת לצאת לפנסיה

ויתרה על הפנסיה. אולגה ליפקוביץ, מלמדת אנגלית כבר 40 שנה, מתוכם 23 שנה בבית החינוך אמית כרמיאל ולא מתכוננת להפסיק כל עוד היא תוכל ללמד. למרות שהייתה אמורה לפרוש לפנסיה לפני שנתיים, מרוב אהבה החליטה שלא לוותר על התלמידים ולהמשיך להגיע לכיתה וללמד.

ליפקוביץ, נשואה ואמא לשלושה ילדים, נולדה באוקראינה, שם עבדה כמורה לאנגלית וסגנית מנהל בית ספר. בשנת 1995היא עלתה לארץ ישראל ומשנת 2000 עובדת בבית הספר אמית כרמיאל. “סבתא שלי היתה מורה, אמא שלי היתה מורה ואני הלכתי בדרך שלהן”, היא צוחקת. “אני זוכרת את עצמי כילדה קטנה שמלמדת את כל מי שנמצא מסביבי. אני נכדה ובת של יהודים מאוקראינה שסבלו מאנטישמיות בזמנם. אני גאה שאני כיום מורה בבית ספר אמית ויכולה לחלוק עם התלמידים שלי את הסיפור שלי, שיוכלו להבין כמה היה קשה ליהודים באוקראינה. במשך דורות רצו לעלות לארץ ישראל אך רק אני הצלחתי לאחר הרבה שנים של מאמצים”.

“בחרתי להמשיך ללמד ולהשאר באמית כרמיאל בגלל החיבור העמוק שיש לי עם כל אחד ואחת, בין אם זה עם אנשי הצוות ובין אם זה עם התלמידים”, היא מסבירהאת ההחלטה שלה. “בבית הספר שלנו התלמידים מאוד פתוחים ומשתפים, סקרנים ותמיד יודעים להגיד תודה. אני עובדת 23 שנים בבית הספר אמית, ואני יכולה להגיד שבכל כיתה היחס היה מאוד חם, שזה מאוד לא מובן מאליו, אבל זאת תוצאה של עבודה יום יומית, שיחות עם תלמידים”.

“אמנם אני מורה, אבל בראש ובראשונה אני מסתכלת על הבן אדם שמולי, חשוב לי החינוך יותר מציונים. במשך השנים שאני מלמדת כל התלמידים שלי עברו בגרות באנגלית, גם תלמידים עם קשיי למידה”.

באמתחתה לא מעט סיפורי הצלחה דווקא בעקבות הניסיון והוותק שלה במערכת. הסיפור האחרון קרה לאחרונה; תלמיד חינוך מיוחד בכיתה י”ב שהתמודד עם קשיים לימודיים, עבר בגרות באנגלית עם ציון גבוה. בשאלון הראשון קיבל 96 ובשאלון השני 88. “לתלמיד הייתה מוטיבציה נמוכה רוב הזמן, אבל זיהיתי את היכולות שלו ודחפתי אותו ללמידה. היו לנו הרבה שיחות, ישבתי איתו אחרי שעות הלימודים, הייתי זמינה לשאלות כל הזמן ובסוף התחיל לאהוב ללמוד ועשה את המאמצים הכי גדולים בשביל להצליח. הוא תמיד הרגיש את האמונה והתמיכה שלי בו”, היא מתארת. “ככה אני שואפת לעשות עם כל תלמיד ותלמיד, ואני מרגישה שבסוף אני מקבלת תודה ענקית וסיפוק מדהים. זה נותן לי כוח להמשיך ללמד ולעזור לתלמידים שלי להצליח”.

גאי דקל, מנהל בית החינוך אמית כרמיאל: “אולגה היא מורה ותיקה שכל הזמן מתחדשת ולא מוותרת על אף תלמיד ותלמידה. היא מצליחה להביא אותם להישגים גבוהים מאוד, הרבה מעבר למה שהם חלמו שיכולים בעצמם. לא מעט תלמידים שהגיעו אל המקצוע בלי לדעת לקרוא ולכתוב, סיימו בהצלחה בגרות של 5 יחידות. אולגה עקבית בעבודתה ומתאימה את ההוראה שלה ברגישות לכל תלמיד ותלמידה. אנו גאים שבצוות המקצועי והמסור שלנו באמית כרמיאל יש לנו מורים ומורות משכמם ומעלה שלא נס ליחם ומקצועיותם גם אחרי שנים רבות בתפקיד”.

פורסם בתאריך: 31.07.2023