ב"ה

ט"ז כסלו התשע"ח, 04.12.17


שלום צוות יקר,

---

קהילת מורי הפיזיקה של רשת אמי"ת נפגשה ביום רביעי האחרון, יא' כסלו ה 29.11.17 ליום למידה השראתי סביב הוראה פיזיקלית מותאמת כיתה הטרוגנית.

הצורך ללמידה אודות הוראה בכיתה הטרוגנית נובע לאור העובדה שנרשמה עלייה מרשימה ביותר במספר לומדי הפיזיקה ובאחוזיהם. בשנה"ל תשע"ח יגשו כ- 510 תלמידים מרשת אמי"ת לבגרות בפיזיקה בהיקף 5 י"ל, המהווים 20% מתלמידי יב'.

רציונאל העבודה העומד בבסיס הפעילות הקהילתית, התבוננות מורית, על דרך ההוראה ועל הלמידה של תלמידינו. פיתוח המודעות לאופן הלמידה ולקשיים של תלמידים, וזאת תוך עיסוק בנושאים שונים מתכנית בלימודים בפיזיקה בהלימה למצפן הרשתי.

ברצוני להודות ולברך את כלל מורי הפיזיקה של קהילת ברשת אמי"ת, על הרתמות ומסירות מעוררי הערצה להגיע  למפגשי הקהילה מכל קצוות הארץ, ביצוע המשימות בדבקות, השתתפות במפגשים הסינכרוניים בבית בשעות הערב וזאת למרות העובדה שמורי הפיזיקה עמוסים מאד בשעות הוראה.

מרצים מן החוץ המגיעים למפגשי הקהילה, מציינים באופן מיוחד את הערכתם הרבה להרכב האיכותי מאד של צוות המורים, האופן בו חברי הקהילה לומדים ונרתמים למשימות.

 

כהרגלנו בקודש, הכנס נפתח בדבר תורה. הרב אמיר פרלמן, מורה לפיזיקה מאמי"ת כפר בתיה נשא דברי תורה נפלאים ברוח פרשת השבוע המתקשרים באופן נפלא לעבודה הפדגוגית המיוחדת של מורי הפיזיקה. בפרשה מועבר מסר ענק סביב הגישה להתמודדות עם אתגרים: כשם שיעקב אבינו עבד בעד רחל 7 שנים והיה נראה בעיניו כימים אחדים מרוב אהבתו אליה כך הפעילות הפדגוגית העניפה של כלל מורי הפיזיקה מרשת אמי"ת בקהילת הפיזיקה להביא מיטב הפדגוגיה החדשנית מתוך תחושת שליחות ונחישות להביא את כלל התלמידים לקו הגמר בהצלחה רבה נראית כימים אחידים.

 

---

להלן פירוט התכנים המקצועיים שהועברו:
1. סדנת וידקטיקה אשר מטרתה השבחה דידקטית של הוראת הפיזיקה באמצעות ניהול שיח מברר העולה מתוך צפייה בשיעורי וידיאו של פיזיקה. מורים התבקשו להכין מראש הוראת נושא דומה "תאוצה" או "השדה החשמלי". המורים התחלקו לקבוצות עבודה קטנות , בהן כל מורה לימד נושא זה למשך 5 דקות, תיעד בוידיאו. חברי הקבוצה העלו נקודות דידקטיות לברור סביב הצפייה בשיעור. 

בהמשך המורים התנסו בניתוח קטע מתוך שיעור מצולם באמצעות העברת שאלון מקוון. "שאלון התפתחות וידקטית של מורים"

לסיכום, נעשה דיון מרתק במליאה, סביב קשיים אופייניים של תלמידים בלמידת המושג "השדה החשמלי" הועלו דילמות סביב שיקולים דידקטיים להוראה מיטבית של הנושא. להלן צילום קיר הדילמות שנקרא באופן מושאל : "דילמות בשדה"

תודה עמוקה מקרב לב לצוות וידקטיקה על הובלת סדנא דידקטית, איכותית ומשמעותית: פרופ' ירון להבי, מנהל מרכז הארצי של מורי הפיזיקה. עמי ברעם, וד"ר אבי מרזל, המחלקה להכשרת מורים, האוניברסיטה העברית.

2. פעילויות לארגון וסיכום ידע:

בהמשך להוראת נושא דומה "השדה החשמלי" נעשתה פעילות סביב ארגון ידע במפת מושגים.

במפגש זה המורים, חוו את הפעילות כתלמידים והציגו תוצרים במליאה:

והציגו תוצרים במליאה:

 

 

 

בהמשך המורים יעבירו את הפעילות בכיתה וידווחו לעמיתיהם במפגש הקרוב.

3. פינת היצירה – מבחנים

לאור התובנות שעלו בסדנת הוידקטיקה ומפת המושגים, נעשה דיון אודות בניית משימת הערכה (מבחן) המשקפת נאמנה את מטרות ההוראה על כל מיומנויות ההוראה והתוכן. נעשה תרגול סביב "המבחן המפוברק" ונוסחו עקרונות העבודה מרכזיים המנחים את בניית המבחן. מתוך צורך שהעלו חברי הקהילה יוקם מאגר של מבחנים ברוח שאלוני הרפורמה אשר יורכבו ע"י חברי הקהילה. שיתופיות הידע לצד שיח מקצועי מברר וממשב את תוצרי החברים יועלה לסביבת ה moodle- Amit Physics Moodle. יש להכנס עם שם משתמש וסיסמא. תודה רבה ויישר כח ענק לאירית הרמן - מנהלת אתר האינטרנט של רשת אמי"ת העושה עבודה מסורה ומקצועית ביישום והטמעת התקשוב בקהילת הפיזיקה.

4. פינת הפיזיכיף "שוברים שגרה"
פעילויות פיזיקליות חוויתיות סביב צעצועים הודגמה ע"י חברת קהילה וותיקה המדגימה הוראה השראתית, חנה ינטוב המלמדת באולפנת אמי"ת אוריה בבאר שבע ובמדרשת קמה ירוחם. בתמונה מצד שמאל ניתן לראות את חנה מדגימה סוללה מאפרסמון-מדהים!!! יישר כח ענק לחנה על ההדגמות המדהימות.

 

5. "תם ולא נשלם"

 לאחר יום למידה חוויתי ומשמעותי, המורים קיבלו שי של מכונית פיזיקלית חוקרת- לביצוע פעילות חקר עם תלמידים.

ועם טעם של עוד, להלן תמונה קבוצתית

מימין לשמאל:

1. אריאל זיו, אמי"ת מעלה אדומים בנים.
2. מאיר שטודלנר, אמי"ת שדרות כללי.
3. גיא רביב, אולפנת אמי"ת גבעת שמואל.
4. נועם הבר, אמי"ת שדרות כללי.
5. צבי לייבוביץ, אמי"ת עכו קנדי.
6. שילה היימן, אמי"ת שדרות דתי.
7. דודי כפרי, אמי"ת צפת בנים.
8. אילן תורג'מן, אולפנת אמי"ת חיפה.
9. איתן גבירץ, אולפנת אמי"ת גבעת שמואל.
10. עידו פרידמן, אמי"ת כפר בתיה.
11. שי לאו, ישיבת לפיד, לימד בעבר באולפנת אמי"ת נגה.
12. ניסים דהאן, ישיבת אמי"ת באר שבע.
13. אילן טייב, מקיף אמי"ת ב' אשדוד.
14. דני דיין, מקיף אמי"ת ב' אשקלון.
15. יוליה ווהל, אמי"ת חומ"ש.
16. רחלה תורג'מן, ישיבת אמי"ת אשדוד.
17. חנה ינטוב, אולפנת אמי"ת אוריה ומדרשת אמי"ת קמה.
18. תהילה אורן, אמי"ת רננים.
19. נטלי קוצ'רוב, אמי"ת כרמיאל.
20. חגית בשארי, אולפנת אמי"ת קדומים.
21. אפרת ברק, אולפנת אמי"ת נגה.
22. רוני שחור, אמי"ת מודיעין בנות
23. אהוד יצחק, אולפנת אמי"ת גב"ש- השתתף אך לא הצטלם.

נאחל איחולי רפואה שלמה לחברים יקרים שנבצר מהם להגיע:

 

אורה אייזנברג, אמי"ת עכו קנדי.

מיכל ארליך, אמי"ת מודיעין בנים.

שאול סגינהור, אמי"ת גוש דן.

---

הכרת הטוב ותודות אחרי המפגש... בוואטספ הקבוצתי ובפרטי:

תודות לצוות הגוגיה בהובלת ליאת שבת.

כל טוב,

ד"ר רחלה תורג'מן

מנחה לפיזיקה

נייד: 052-6070763