מה זה אומר?

מו”קים הם קורסים מקוונים חינמיים להמונים (MOOC = Massive Online Open Courses). קורסים מסוג זה זמינים בעשור האחרון ברשת האינטרנט והם מוצעים מטעם האוניברסיטאות המובילות בעולם ומטעם גופים נוספים המעוניינים לספק השכלה והכשרה מקצועית לכל מי שחפץ בכך (דוגמה טובה היא היוזמה הישראלית קמפוס, הפועלת כחלק ממיזם ישראל דיגיטלית מטעם המשרד לשוויון חברתי).

פלטפורמות ייעודיות כגון Coursera, edX, Udacity, Class Central, אקדמיית קהאן ועוד, מהוות מעין “כיכר שוק” ענקית של קורסים מקוונים לבחירת המשתמשים. בישראל מוצעים קורסים חינמיים בעברית באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטה הפתוחה ועוד.

הפוטנציאל לעולם החינוך, ובעיקר למוסדות החינוך העל-יסודיים, הוא אדיר. למידה בקורס מקוון מאפשרת לתלמידים לפרוץ את גבולות הכיתה ולהעשיר את מבחר תחומי הידע שביכולתם ללמוד, הרבה מעבר להיצע הקיים בבית הספר או בתוכנית הלימודים הסטנדרטית. למידה כזו עשויה לפתח בקרב התלמידים כישורים חיוניים של לומד עצמאי ולגרום להם לקחת אחריות גדולה יותר על תהליכי הלמידה שלהם.

גם עבור המורים, שילוב קורסים מקוונים בלמידה הבית-ספרית עשוי לפנות להם זמן יקר לסיוע לתלמידים הזקוקים לתשומת לב גדולה יותר ולהנחיה צמודה, בעוד חבריהם שמעוניינים בכך מתקדמים בקצב אישי ובהנחיה מינימלית, כאשר עיקר הלמידה שלהם נעשית דרך המחשב, לבד או בקבוצות קטנות.

מורים/מנהלים באמי”ת? משלבים קורסי MOOC בביה”ס שלכם? ספרו לנו כאן

מה לקחת בחשבון לפני שמתחילים?
  • כדי לשלב למידת מו”ק בסדר היום הבית-ספרי נדרשת הסתגלות והכשרה, הן של המורים הן של התלמידים.
  • מומלץ לבנות תוכנית הדרגתית: בתחילה התלמידים יתנסו בביצוע משימות מקוונות מעטות במהלך הלמידה הסטנדרטית, בהמשך יתחילו ללמוד מוּק שנבחר על ידי המורה ויקבלו ליווי צמוד במהלכו, ולאחר התנסות בקורס-שניים כאלה, התלמידים יוכלו לבחור בעצמם קורס שמעניין אותם, ללמידה עצמאית.
  • ניתן להוסיף ליחידות הלימוד הבסיסיות של המוּק, תרגול או מחוון הערכה של המורה. אלו יעזרו לתלמידים להבין את מידת שליטתם בתכני הקורס ויאפשרו למורה לעקוב אחר התקדמותם ולהציע עזרה במידת הצורך.
  • נמצא כי שילוב למידת מוּק עם למידה בשיטת הנבחרת, מפחיתה את מספר התלמידים הנושרים במהלך הקורס ואינם מסיימים אותו.
מהם היתרונות?
  • התלמידים יכולים ללמוד קורסים ברמה גבוהה של מוסדות אקדמיים מובילים בעולם, ללא תלות במקום מגוריהם.
  • למידה של קורסים באנגלית משפרת את כישורי השפה – במקום ללמוד אנגלית, לומדים באנגלית…
  • קורסי מוּק המבוססים על סרטונים קצרים, מאפשרים לכל תלמיד לשלוט בקצב הלמידה על ידי עצירת הסרטון, חזרה לאחור, דילוג על קטעים שאינם רלוונטיים, השהיה לטובת היוועצות בקבוצה, סיכום בכתב ועוד.
  • פורומים שיתופיים: בקורסים מקוונים יש בדרך כלל אפשרות לקבל עזרה מעמיתים הלומדים בקורס ולא רק מהמרצה, כך שהמענה זמין ומיידי יחסית. זוהי הזדמנות מצוינת לתרגל למידה שיתופית מרחוק.
  • חלק מהקורסים משתמשים גם בהערכת עמיתים – נמצא שכאשר התלמידים נדרשים לבדוק עבודות של אחרים בקורס, הם לומדים בעצמם בצורה טובה יותר.

איפה זה עובד?

אמי”ת

אמי”ת

אמי”ת

אמי”ת

אמי”ת