ללמוד ללמוד מהבית

לירון צימרמן אדריכלית פדגוגית ברשת אמי”ת

גם אצלכם שולחן האוכל הפך לעמדת לימודים?המשרד עבר לסלון?

ישנן הזדמנויות רבות לשינוי דרכי הלמידה ולהתבוננות קצת שונה על האופן בו אנו לומדים על מנת שתהיה נעימה ומהנה יותר עבורנו.

לירון צימרמן אדריכלית פדגוגית ברשת אמי”ת בטיפים מועילים:👩‍💻👨‍💻

לבד או ביחד? 👨‍👩‍👧‍👦
האם סביבת הלמידה המיטבית צריכה להיות במקום שקט ומבודד או דווקא במרכז הבית? בימים אלו כאשר השגרה משתנה כל הזמן וכולנו מבודדים מרוב הסביבה החיצונית מלבד המשפחה הקרובה, ישנה חשיבות גדולה לשמור על הביחד ככל שניתן. אני מאמינה כי סביבת הלמידה הביתית צריכה להיות במקום נגיש לכל בני המשפחה אך עם זאת גם מאפשרת למידה שקטה. לילדים הצעירים יותר אני ממליצה לתכנן את סביבת הלמידה במטבח או בפינת האוכל, לילדים הבוגרים בחדר העבודה הביתי (במידה וישנן כמה קומות בבית, עדיף להיות תמיד בקומה הציבורית).

לשבת או לקום? 🧎‍♀🧍‍♂
בימים כתיקונם נדרשים כל תלמידי ישראל לשבת על כיסא בכל מהלך הלמידה שלהם דבר אשר לעיתים קרובות מקשה על הריכוז ואינו נוח. הלמידה מהבית מאפשרת לנו לבחון את עצמנו כלומדים ולהתאים לעצמנו את צורת הישיבה או העמידה הנוחה לנו ביותר. כאמא, אני מאפשרת לילדיי לבחור האם ירצו לשבת על כיסא רגיל או כיסא גבוה (בר), האם הם מעדיפים לעמוד ליד השולחן או לשכבה על השטיח ואולי על הספה. זו ההזדמנות לחשוב מחוץ לקופסא ולרכוש כדור ישיבה (פיזיו) או כרית קוצים, נדנדת שיווי משקל או אפילו לצפות בשיעור מתוקשב תוך קפיצה על טרמפולינה…

היה צלצול? 🎶🎼🎵🔊
במערכת שעות הלימודים הרגילה, ישנה גם מערכת צלצולים שמבדילה בין זמן למידה לזמן הפסקה. בלמידה מרחוק בסביבה הביתית כדאי לארגן הפסקות יזומות לעיתים תכופות, לשנות מקום, לשנות תנוחת ישיבה, לצאת החוצה עם הספר או המחשב ולזוז הרבה. עכשיו כשלא צריך לבקש רשות לצאת לשירותים, לצאת לשתות או לאכול משהו…כדאי ורצוי לארגן בקרבת סביבת הלמידה הביתית צלחת עם פירות חתוכים (או חטיף קטן…) ושתיה מפנקת.

כמה בלאגן…😥
כאשר יש מספר ילדים בבית בגילאים שונים וכל אחד לומד מספרים ומחברות אחרים, ישנה תחושה של בלאגן באזורים הציבוריים של הבית. אי סדר פיזי גורם לאי סדר מחשבתי ורגשי, חשוב לארגן ולסדר את סביבת הלמידה (כמובן שהילדים אחראיים ושותפים מלאים לעניין), כך שתשרה אווירה רגועה ונעימה ותחושה של סדר ושליטה בחיים. מומלץ כי משטח הלמידה יהיה נקי ומאובזר רק בחומרי הלמידה הרלוונטיים לרגע זה ומסביב יהיו כמה שפחות הסחות ויזואליות. לדוגמה, לא כדאי להושיב את הילדים מול מסך טלוויזיה דולק, מול תמונה גדולה וצבעונית או מול מראה.

חם, קר… 🌤
חשוב מאד לשמור על טמפרטורה נעימה בסביבת הלמידה, אוורור של אוויר נקי מבחוץ וכמובן כמה שיותר אור טבעי של שמש מבחוץ. זה חשוב תמיד, גם בבתי הספר אבל כעת חשוב כפליים!

שנהיה כולנו בריאים ונחזור מהר לשגרה… 

יש לכם שאלה? פנו אלינו

Related Projects