במסגרת ימי פיתוח שטח-מטה שהתקיימו במתחם אמי”ת גוגיה בשנה”ל תשע”ט, פעל גם צוות שהתמקד בתחום הנוירו-פדגוגיה. המוצר שפותח מנגיש את המחקרים העדכניים במדעי המוח הרלוונטיים למרחב הבית ספרי למורים ולתלמידים, וכולל הצעות יישומיות המבוססות על מחקרים אלו.

המוצר מוצע בשני פורמטים, האחד למורים ולחברי הנהלה והשני לתלמידים. זהו מוצר דיגיטלי איטראקטיבי המכיל בתוכו:

  • יישומים נוירופדגוגיים בחמישה תחומים המתאימים ללמידה מותאמת מוח במרחב הבית ספרי והכיתתי.
  • הסברים מדעיים מוחיים העומדים מאחורי היישומים.
  • הסבר מושגים בסיסיים על מנת לאפשר גם לקהל שאינו מצוי בעולם הנוירופדגוגיה להבין את הרקע המדעי המופיע במוצר.
  • מאמרים שפיטים וסרטונים המסבירים את המדע העומד מאחורי היישום, חומרים אלה יאפשרו למתעניין להרחיב ולהעמיק בתכני המוצר.

התחומים בהם מוצעים היישומים

פעילות גופנית
פעילות גופנית משפיעה רבות על יכולתו של המוח לקלוט לאחסן ולשלוף בעת הצורך תכנים המצויים בו. הכללת פעילות גופנית בצורה מושכלת הן באשר לסוג הפעילות הגופנית, משך הפעילות הגופנית ותזמון הפעילות הגופנית יכולה לגרום לשיפור ביכולת הלמידה של כל תלמיד.

שינה
שינה אינה רק הזדמנות לאגור כוחות. תהליכים המתרחשים במוח במהלכה הם בעלי חשיבות רבה ללמידה וגיבוש זיכרונות ארוכי טווח. שילוב נכון של שעות שינה בסדר היום של הלומד/ת יכול להוביל לשיפור משמעותי בהצלחה.

למידה מרווחת והפרעות לגיבוש
מחקרים רבים הוכיחו כי על הלמידה להיות עם מרווחי זמן בין תקופות הלימוד – למידה מרווחת. אותה כמות של למידת מידע אשר תילמד במרווחים, תגרום לאחסון טוב יותר של המידע בטווח הארוך בהשוואה לחזרה של אותה כמות מידע באותה כמות זמן אך במפגש למידה אחד. בנוסף למידה ללא הפסקה תגרום להפרעה לתהליך הגיבוש של המידע שנלמד בכדי לייצב אותו לטווח ארוך במוח. נושאים אלו ואחרים יעצימו את הלימוד ואת יצירת הזיכרון לטווח ארוך שלו.

אימוני שליפה
אחד מסוגי הלמידה האפקטיביים ביותר למורים ותלמידים הוא אימוני שליפה. אימוני שליפה מתייחסים לרעיון ששליפת מידע מהזיכרון אינו רק בדיקה של מה שנלמד אלא שינוי של הזיכרון הנשלף ובכך נוצרת הזכרות טובה יותר בעתיד. מחקרים עדכניים בוחנים את השפעת תרגול בשליפה על למידה: כאשר אנשים שולפים פריטים במבחן ראשוני, פעולת השליפה הראשונית מגבירה את האחסנה של הזיכרון בהמשך. לפיכך, פעולת השליפה משנה את הזיכרון וגורמת לפריטי זיכרון שנשלפו, להישלף בצורה טובה יותר בעתיד (אפקט המבחן).

המוח בגיל ההתבגרות
רובנו מכירים את השינויים המתחוללים בתלמידנו בגיל ההתבגרות, אך מה מתחולל במוחם של המתבגרים וגורם לשינויים הללו היה ידוע פחות. בשנים האחרונות מחקרי דימות רבים עזרו בהבנת מוח המתבגר/ת. ההתבגרות אינה רק תקופה של סיכונים וקשיים אלא גם של צמיחה ואפשרויות חדשות. הבנת מוח המתבגר/ת תעזור למורים ולתלמידים לעבור תקופה זו בצורה טובה יותר.

אתם מוזמנים לקרוא כאן את המוצר שפיתחנו בגרסה אלקטרונית:
***המוצר עדיין בפיתוח וכרגע זמין הפרק הראשון מתוך 5 הפרקים של החוברת

[responsive-flipbook id=”נוירופדגוגיה”]

מוזמנים להיעזר בטיפים היישומיים שלנו. בהצלחה! צוות הפיתוח

קראו כאן על מוצרי פיתוח נוספים

 

Photo by Siora Photography on Unsplash